3 ročná záruka 14 dní na vrátenie tovaru

Ako sa po zime postarať o záhradný nábytok?

Jar je v plnom prúde a slniečko pekne hreje. Čas vytiahnuť von lehátka, záhradné stoličky, roztiahnuť altánky a terasové prístrešky. Ale ešte pred tým, ako sa po celom dni v záhrade vyvalíte na zaslúžený odpočinok, je dobré prejsť si všetok záhradný nábytok a spraviť mu „generálku“, aby vám do budúcna poslúžil čo najdlhšie. Čo si pripraviť, ako postupovať a na čo určite nezabudnúť?

Rôzne materiály vyžadujú rôznu starostlivosť Látka, kov, prútie či drevo – všetky materiály záhradného nábytku majú jednu vec spoločnú. Dokážu dobre odolávať prírodným podmienkam. Ak ich však chceme čo najdlhšie udržať „ako nové“, je treba vedieť ako sa správne o jednotlivé materiály postarať.Prvým krokom je vždy prečítanie si inštrukcií výrobcu. Ak budete postupovať podľa nich, zaručene nábytku neuškodíte. Ak je však od nákupu už dlhší čas, manuál nemusíte vedieť vôbec nájsť. Vtedy je dobré držať sa týchto všeobecných zásad:

Drevený nábytok:

Jemnú kefu namočte do teplej vody s pár kvapkami čistiaceho prostriedku, a v smere vlákna nábytok vydrhnite. Neoplachujte ho prúdom z hadice, radšej len zotrite špinu mokrou handrou. Ak sú niekde zažraté škvrny, alebo je v ryhách usadená pleseň, pomocou jemného brúsneho papiera očistite zasiahnuté oblasti. Následne celý kus nechajte vyschnúť a dôkladne potrite olejom alebo náterom na drevo.

Ratanové sedenie:

Pri ratanovom záhradnom sedení je najdôležitejšie pravidelné čistenie. Vážnejšie zásahy mu totiž nerobia príliš dobre. Preto určite ošetrite takýto nábytok aspoň 1-2 ročne ochrannou vrstvou laku, a pravidelne ho povysávajte vysávačom s kefovým nástavcom. Ak ho potrebujete poumývať, používajte len navlhčenú handru s trochou saponátu – oplachovanie hadicou môže poškodiť vlákna. Ak je nábytok dlhší čas vonku, prikrývajte ho obalom. Ak sa aj napriek všetkým opatreniam na povrchu vytvoria škvrny, prejdite povrch jemným brúsnym papierom, a následne natrite vrstvou farby na drevo alebo laku.

Kovový nábytok a kovové časti:

Všetky kovové časti sú chránené prvou vrstvou farby. Tá však pôsobením podnebia, ale tiež vtáčieho trusu a mechanického poškodenia, môže postupne opadávať a dovoliť vznik hrdze.

Ak sa farba zo záhradného altánku olupuje a vzniká hrdza, vezmite hrubý brúsny papier, a poškodené miesta očistite, až pokým nezostane čistý kov. Prejdite tiež okolie prasklín, a jemne zoškrabte všetky vypukliny či chyby v nátere. Ak je hrdza obzvlášť zažratá, môžete použiť odhrdzovač.Následne miesta dobre umyte, nechajte vyschnúť a natrite novou vrstvou farby. Môžete urobiť aj niekoľko (2-3) náterov za sebou – len sa uistite, že predošlá vrstva je vždy dobre vyschnutá. Pohyblivé časti skladacích stoličiek a záhradných lehátok namažte olejom alebo vazelínou.

Látkové časti, vankúše a tulivaky

Pri starostlivosti o látku by ste sa mali riadiť pokynmi na štítku. Veľa látok určených na vonkajšie použitie je možné prať v práčke, avšak vždy je lepšie sa uistiť. Väčšina látok na vonkajšie použitie (sedačky, paravany, lehátka ...) sú vyrobené z umelých vlákien, preto si treba dať pozor pri čistení na teplotu vody. Ak potrebujete vyčistiť len jednu časť (škvrnu), nič nepokazíte ak použijete jemne teplú vodu s pár kvapkami saponátu.

Čo nepoužívať?

Určite pri čistení nábytku nepoužívajte vysokotlakové čističe a agresívne chemikálie. Vysokotlakové čističe môžu poškodiť jemnejší nábytok, a chemikálie sa spoločne s vodou pri čistení môžu dostať do vašej záhrady.

Ako zabezpečiť dlhú trvácnosť?

Najlepším trikom na zachovanie životnosti záhradného nábytku je zakrývanie pomocou látky alebo umelohmotnej plachty. Na noc, a keď nábytok nepoužívate, ho prikrývajte. Ďalším dobrým spôsobom je umiestniť nábytok pod strechu či altánok, kde bude chránený pred škodlivými UV lúčmi, ktoré nie len vyťahujú farbu, ale tiež poškodzujú ochranné vrstvy. A nakoniec, nezabúdajte na pravidelnú údržbu!

Nahor